ИЗЈАВА О ЗАДРУЖНОМ ИДЕНТИТЕТУ
Међународни Задружни Савез (ИЦА) је 1995. усвојила ревидирану Изјаву о идентитету задруге која садржи три компоненте, дефиницију задруге, задружне вриједности и седам задружних принципа задруга.
ДЕФИНИЦИЈА
Задруга је аутономна асоцијација лица која се добровољно удружују ради задовољавања својих заједничких економских, социјалних и културних потреба и жеља, кроз заједнички посједован и демократски контролисан привредни субјект.
ЗАДРУЖНЕ ВРИЈЕДНОСТИ
Задруге се темеље на вриједностима самопомоћи, личне одговорности, демократичности, равноправности, праведности и солидарности. У складу с традицијом својих оснивача, чланови задруге слиједе етичке вриједности искрености, отворености, друштвене одговорности и бриге за друге.
ЗАДРУЖНИ ПРИНЦИПИ
Задружна принципи су смјернице помоћу којих задруге своје вриједности спроводе у пракси.
- ДОБРОВОЉНО И ОТВОРЕНО ЧЛАНСТВО
Задруге су добровољне организације, отворене свим људима који могу користити њихове услуге и вољни су прихватити одговорности које носи чланство, без сполне, друштвене, расне, политичке или вјерске дискриминације.
- ДЕМОКРАТСКО УПРАВЉАЊЕ ЧЛАНОВА
Задруге су демократске организације контролиране од стране својих чланова који активно учествују у управљању и одлучивању. Мушкарци и жене као изабрани представници одговарају чланству. Чланови задруга имају једнака гласачка права (принцип један члан један глас) док су и остали нивои задруге такођер организирани по демократским начелима.
- ЕКОНОМСКО СУДЈЕЛОВАЊЕ ЧЛАНОВА
Чланови равноправно доприносе и демократски одлучују о капиталу задруге, при чему је барем дио тог капитала уобичајено у заједничком власништву. Чланови обично стјечу ограничену корист, ако је има, за капитал који су унијели у задругу у облику чланског улога. Чланови остварене вишкове (добит) одређују за неку од сљедећих намјена: развој пословања задруге, могуће повећање обвезних резерви задруге изнад законског минимума, награде (упис додатних улога и/или исплате) члановима размјерно њиховом удјелу у трансакцијама са задругом те у друге активности одобрене од чланства.
- АУТОНОМИЈА И НЕЗАВИСНОСТ
Задруге су независне организације којима управљају њихови чланови и које служе као подршка својим члановима. У случају сарадње с другим организацијама, укључујући и државна тијела, или пак прикупљања капитала из вањских извора, оне при томе задржавају своју самосталност и демократско управљање чланова.
- ОБРАЗОВАЊЕ, ОБУКА И ИНФОРМИСАЊЕ
Задруге омогућавају образовање и обуку за своје чланове, изабране представнике, менаџмент и запослене како би допринијели развоју задруге. Задруге информишуу ширу јавност – посебно млађе људе и утјецајне представнике – о својој природи и користима задругарства.
- САРАДЊА МЕЂУ ЗАДРУГАМА
Задруге су учинковито средство својих чланова којим се јача задружни покрет сарадњом на локалној, националној, регионалној и међународној разини.
- БРИГА ЗА ЗАЈЕДНИЦУ
Задруге раде на одрживом развоју заједница у којима дјелују кроз правила одобрена од стране њихових чланова.