Пољопривредни Задружни савез Републике Српске

Regionalni skup ženskih zadruga i zadružnih saveza
Regionalni skup ženskih zadruga i zadružnih saveza

Modriča, 04.11.2022. godine

Poljoprivredni Zadružni savez Republike Srpske u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske organizovao je regionalni skup ženskih zadruga i zadružnih saveza „Inovacije i preduzetništvo u ženskim zadrugama“.

Skupu su prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, Zadružnih saveza Srbije i Vojvodine, Privredne komore Republike Srpske, Poljoprivrednog fakulteta i Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Banja Luci, poljoprivrednih klastera iz Republike Srpske, lokalnih zajednica iz Modriče i Derventa, zadruga i udruženja.

U uvodnom dijelu skupa obratili su se predsjednik Poljoprivrednog Zadružnog saveza Republike Srpske Rajko Kulaga, Drena Đukić i Dragan Vučković ispred Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije Darko Božić, predsjednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihailović i predsjednik Skupštine Zadružnog saveza Vojvodine Dušan Tadić.

Predsjednik Poljoprivrednog Zadružnog saveza Republike Srpske Rajko Kulaga istakao je da žensko preduzetništvo u zadrugama Republike Srpske predstavlja novi oblik privređivanja u zadrugama, ono je naša sadašnjost i budućnost u organizovanja žena u ruralnim sredinama, ono je rješenje znatnoga broja problema s kojima se žene suočavaju u svom radu i životu. U Republici Srpskoj trenutno je registrovano i aktivno pet specijalizovanih ženskih zadruga, dok i u drugim zadrugama žene imaju značajnu ulogu, kao direktori, članovi organa upravljanja, stručna lica ili proizvođači. 

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije Darko Božić rekao da je zadruga najbolji oblik udruživanja u kome žene dolaze do izražaja. Na taj način se širi žensko preduzetništvo, te podstiče ruralni razvoj jer je žena stub porodice i domaćinstva, naročito na selu, zbog čega Vlade Republike Srbije i Republike Srpske moraju ulagati u poboljšanje infrastrukture, koja će poboljšati i ekonomsku povezanost. U narednom periodu biće potpisani protokoli saradnje oko podrške zadrugarstvu Republike Srpske kroz razvoj dvije zadruge po uzoru na projekat „500 zadruga u 500 sela“, koji se četiri godine realizuje u Srbiji i daje odlične rezultate. Cilj je da zadruge iz Srbije i Republike Srpske zajedno nastupe na trećim tržištima, što se uklapa i u projekat „Otvoreni Balkan.

Drena Đukić, viši stručni saradnik za savjetodavstvo i zadrugarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprvrede Republike Srpske, rekla je da je organizovanje poljoprvrednih zadruga, pogotovo ženskih zadruga, važno za ostanak mladih u ruralnim sredinama i da ministarstvo kontinuirano podstiče i podržava razvoj poljoprivrednog zadrugarstva u Republici Srpskoj.

Predsjednik Zadružnog sveza Srbije Nikola Mihailović rekao je da je za pet godina u Srbiji formirano više od 1.000 novih zadruga, što je rezultat saradnje državnih institucija i Zadružnog saveza Srbije. On je ukazao i na dugogodišnju saradnju Zadružnih saveza Srbije sa Zadružnim savezom Republike Srpske i Ministarstvom poljoprivrede Republike Srpske, sa kojima se vrši razmjena iskustava u oblasti zadrugarstva.

Predsjednik Skupštine Zadružnog saveza Vojvodine Dušan Tadić rekao je da u Vojvodini ima više od 460 zadružnih organizacija i da sa Zadružnim savezom Republike Srpske razmjenjujemo iskustva i nudimo zajedničko učešće na različitim tržištima i da je u posljednje vrijeme povećan broj mladih koji se opredjeljuju za zadrugarstvo nasljeđujući porodična imanja i nastavljajući tradiciju.

Nakon uvodnog dijela održane su prezentacije o razvoju ženskog poduzetništva u zadrugama u Republici Srpskoj, Srbiji i Vojvodini i predavanja prof. Suzane Gotovac-Atlagić sa Prirodno matematičkog fakulteta i prof. Gordane Rokvić sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Banja Luci. 

Nada Marković iz Opšte poljoprivredne zadruge Žena iz Bratunca rekla je da su one dokaz da žensko udruživanje u oblasti poljoprivrede može uspjeti, navodeći da se zadruga bavi osnaživanjem žena na selu, organizovanjem proizvodnje, otkupa i skladištenja maline, edukacijom, keteringom i drugim aktivnostima i da zadruga ima 30 kooperanata.

Zaključak regionalnog skupa je da se razvojem ženskog preduzetništva u ruralnim sredinama stvaraju uslovi za jačanje ženskog zadrugarstva u Republici Srpskoj i na taj način doprinese opstanku naših sela i ostanku stanovništva na selu, ali i sveukupnom razvoju poljoprivrede i zadrugarstva u regionu.

Regionalnom skupu prisustvovalo je oko 50 učesnika iz regiona.

ВРХ