Београд/Бањалука, 31.01.2020.године
"Задругарство не познаје границе", рекао је министар без портфеља у Влади Србије задужен за регионални развој Србије, Милан Кркобабић, који се данас у Палати Србија састао са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Борисом Пашалићем.
На састанку у којем су учетсвовали и Драган Шкорић предсједник Академијског одбора за село САНУ, Дарко Божић, државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, Рајко Кулага, предсједник Задружног савеза Републике Српске, Никола Михаиловић, предсједник Задружног савеза Србије и Славко Добриловић, предсједник Здружног савеза БиХ разговарано је на тему сарадње у области задругарства, актуелних пројеката и стратегија за наредни период које би обухватале побољшање услова живота на селу.
- Заједничка ријешеност у спасавању села Републике Србије и Републике Српске озбиљно је питање које захтијева неодложне мјере и договорено је заједничко дјеловање по програму који ће предложити Национални тим за препород села Србије, а чији је носилац такође Српска академија наука и умјетности - рекао је министар Кркобабић.
- Мали пољопривредни произвођачи не могу да опстану и буду конкурентни на тржишту уколико самостално наступају, већ морају да се удружују. У Србији се види помак захваљујући примијењеним мјерама у задругарству, а и сами смо увјерени да задругарство представља најбољи модел опстанка људи на селу. Модел задругарства који је примијењен у Србији јако је интересантан и за Републику Српску - рекао је министар Пашалић.
Предсједник задружног савеза Републике Српске Рајко Кулага је упознао присутне са тренутним стањем у задружном сектору Републике Српске, са Програмом развоја пољопривредног задругарства за период 2019-2025 и његовом реализацијом. Посебно је истакао дугогодишњу успјешну сарадњу два савеза и изразио наду да се модел развоја задругарства из Србије примијени и у Републици Српској уз подршку оба министарства.
Предсједник Задружног савеза Србије Никола Михаиловић истакао је остварене резултате по Програму подршке спровођењу мјера равномјерног регионалног развоја Републике Србије за оснивање нових задруга и инвестиционе подршке постојећим задругама познат као државни пројекат "500 задруга у 500 села" и да је од 2017. године формирано 550 нових задруга.
Оцијењено да је постојећи модел задругарства који је заживио у Републици Србији, а конципиран у сарадњи са Српском академијом наука и уметности, нешто што је прихватљиво и у Републици Српској и да би се могло очекивати да буде примијењен у другој половини године, уз уважавање специфичности Републике Српске.